Akné v dospělosti se dá porazit

24.01.2015 20:19

Možná i vy patříte k těm, kdo i v dospělém věku lamentují před zrcadlem nad zdánlivě neporazitelnými pupínky: To se jich nikdy nezbavím? Budu mít navždycky tvář jako puberťačka? Zapátrali jsme po příčinách "dospěláckého" akné i po způsobech léčby. Dobrá zpráva - nevypadá to ani trochu beznadějně.

Za vznik akné v dospělosti může nejčastěji hormonální aktivita. Nemusí to ale vždy znamenat, že hladina hormonů je zvýšená. Receptory v pleti je jen aktivněji navazují, což vede ke zvýšené aktivitě mazových žláz." Ty se pak snáze ucpou a zanítí.

V pozdějším věku vzniká akné více v dolní části obličeje. Zánětlivé změny jsou uloženy hlouběji, pokožka nad nimi je zarudlá a nemají sklon se vstřebat ani odhojit. Na rozdíl od pupínků, které nás trápily na střední škole, má akné v dospělém věku pomalejší průběh. I po zahojení navíc často zůstávají jizvičky nebo zánětlivé pigmenta

Příčin může být spousta - genetická dispozice, stres, oslabená imunita, často se stav naší pleti zhoršuje v období před menstruací. To se pak akné objevuje nejčastěji na spáncích a na bradě.

Vše začíná u prevence

U žen v produktivním věku se často setkáváme i s "kosmetickým" akné, za které si můžeme samy. Vzniká u žen s mastnější pokožkou, které dlouhodobě používají nevhodné kosmetické produkty. Často to bývají příliš hutné krémy. Látky, které obsahují, dráždí mazové žlázy, a vznikají tak hluboké uzavřené komedony, časem i zanícené uzly.

Zapišme si tedy za uši: krémy vybírat vždy podle typu pleti, ideálně se při výběru poradit s kosmetičkou. Co ještě můžeme udělat, abychom vzniku akné předešly?

Omezit sladké, napadne vás možná. Pravdou ale je, že souvislost problematické pleti a toho, kolik cukru spořádáme, ještě nikdo neprokázal. Vliv stravy se liší případ od případu, shodují se odborníci. Někteří pacienti pozorují změny v souvislosti s pojídáním sladkého nebo kyselého jídla - samozřejmě ve větším množství. Výrobky s vysokým obsahem cukru nebo vyšším glykemickým indexem zvyšují hladinu inzulinu v krvi. Tím se může spustit mechanismus, který vede ke zvýšení hladiny mužských hormonů a nadměrné produkci mazu.

Pozor si dáváme nejen na čokoládové tyčinky, ale také na bílé rohlíky, hamburgery, pizzu, chipsy, hranolky či vařené loupané brambory. Stav pleti někdy ovlivňují také potraviny s obsahem jódu a bromu, sedativa a nadměrná konzumace multivitaminových šťáv

Co pomáhá?

Kosmetika? Ano, ale s mírou. Ne všechny přípravky vhodné pro mladistvé se hodí i ve vyšším věku. Pleť se již promašťuje méně a například pleťové vody s vyšším obsahem alkoholu ji přesušují a dráždí. Pozorně si tedy pročtěte etiketu a vybírejte vždy v závislosti na věku i typu pokožky.

Ve dvaceti letech vám pomůžou jiné produkty než ve čtyřiceti. Obecně bývají velmi efektivní krémy, gely s obsahem ovocných kyselin nebo retinu. Nejdůležitější je soustředit se na výběr správného nočního ošetření, protože během spánku se zrychluje metabolismus kožních buněk a efekt je tak výraznější.

Nestyďte se vyrazit za dermatoložkou nebo kosmetičkou. Pomůžou vám vybrat vhodné přípravky, ale i léčebnou metodu. Velmi oblíbený je chemický peeling, který odstraňuje mrtvé buňky a uvolňuje mazové žlázy.

V případě starší pleti je účinné laserové ošetření, které působí hloubkově. Díky laserovému paprsku se postupně zmenší mazové žlázy a s nimi produkce mazu. Teplem se naruší i aktivita bakterií.

Razantnější procedury se doporučují začít mimo letní období. Důležitá je trpělivost, v případě léčby pomoci laseru a dalších světelných metod rozhodně nečekejte změnu po měsíci péče. Počítejte s tím, že léčba akné je běh na dlouhou trať. Výsledky za to ovšem stojí.

(dostupné na https://ona.idnes.cz)